Забележителности

Художествената галерия "Проф. Илия Петров
Открита е през 1972 година. В нея се съхраняват около 2080 творби на изкуството на световноизвестни български и разградски художници (Драган Данаилов; Коста Петров, Максим Цанков; Георги Йорданов). През 1972 година Художествената галерия в Разград е именувана на активният творец,народен художник и народен представител, академик Илия Николаев Петров. Във времето на своето съществуване Художествената галерия се е показала като изключително важен културен център за града и региона и музей на постиженията на съвременната пластична култура.
  
Часовниковата кула
Направена е през 1764 година и е реставрирана през 1864 година. Намира се в центъра на града. Висока е 26,15 метра и е построена от тревненския майстор Тодор Тончев. Часовниковата кула е символ на град Разград. Характерното за нея е, че притежава дъгообразни корнизи и куполният покрив я доближава до църковната архитектура. 


Момина чешма
Направена е през 1885 година. Намира се в центъра на град Разград. Има скулптурна фигура на млада жена в антично облекло, която носи на рамото си съд за вода. Момината чешма е един от ярките символи на града. Отличава се с оригиналния стил и високите художествени достойнства. Фигурата е отлята от чугун, което доказва нейния недалечен произход.


Къща-музей на композитора Димитър Ненов
Къщата е родна на видния композитор и пианист Димитър Ненов, който е представител на Второто поколение български композитори. В нея е отразена инфромация за живота и делото му, както и е показано пианото, на което той е свирил като малък. Ненов е един от основателите на Дружество на българските компонисти “Съвременна музика” (1933) и първият негов секретар и касиер. През 30-те години на 20 век той се посвещава изцяло на музиката. Неговите произведения са разнообразни: вокално-инструментални, клавирни пиеси, произведения за симфоничен оркестър и други.



Храмът "Св. Николай Чудотворец"
Изграден е през 1860 година от майстор Станчо Данаилов. Преустроен е през 1903 година, откогато е и камбанарията му. Площта на храма е около 590 квадратни метра. От 1862 година има дърворезбена украса, която е дело на възрожденския майстор Генчо Кънев. В храма се наблюдават 8 големи иконостасни икони, които са сътворени от ръцете на Захарий Цанков и неговият син. Стенописите са от периода 1933-1934 година. Църквата е една от най-представителните в България от средата на деветнадесети век. В храма има библиотека, която е основана още след Освобождението. В нея се съхраняват книги от най-различни автори. Всички са с различно съдържание, религозно и светско, художествено, философско, историческо, икономическо и други.

Археологически резерват Абритус
Намира се на около 1-2 километра от Разград в местността Хисарлъка. Намерени са невероятни останки от римски военен лагер (кастел) и късноантичния-ранновизантийския град Абритус. Открити са останки от крепостни стени, сгради, порти, склад за храна, жилищни постройки и други. Днес Абритус е един от най-добре проучените и реставрирани антични градове. Разположен е на площ от 1000 декара. Преди повече от 2000 години, на 1 км източно от днешния Разград е съществувало тракийско селище с неизвестно име. Абритус е град с международна прочутост. Изследването му е съществен принос в развитието на българската историография и култура.


Мавзолеят на загиналите руски войни в Освободителната война 1877-1878 година
Мавзолеят е издигнат в 1880 г. с доброволните помощи на разградското гражданство. Основният камък е положен на 1 март 1879 г. от княз Дондуков - Корсаков- командир на ХIII армейски корпус, освободил града на 16 / 28 януари 1878 г. Паметникът е с размери: 6 на 6 м. при основата и височина 10м. Той е един от първите паметници, построен в чест на руските освободители. На западната фасада от двете страни на входа са закрепени две паметни плочи - едната с имената на починалите в Разград опълченци и руснаци (поставена през 1932 г. ), а другата - с имената на част от четниците на Таньо Стоянов (поставена през 1936 г. ). В 1978 г. в него са препогребани костите на починалите от раните си в Разград руски офицери д-р Зандер, пор. Лев Байковски и прап. Владимир Свинкин. Портретът на царя - освободител, поставен над вратата е рисуван от местния учител Никола Бонев, а портретът в нишата - от разградския художник Васил Карадимов.

Има много зелени паркове, с интересни скулптури от камък, метал и дърво.

Дори и от цветя! :)

Няма коментари:

Публикуване на коментар